RFID ÜRÜNLERİ

 

 

 

     RFID Nedir?

 

İngilizce bir kısaltmadır, 'Radio Frequency Identification' şeklinde yazılır. 'RFID' Radyo-Frekans Kimliği'nin kısaltmasıdır. Kısaltma küçük bir çip ve bir antenden oluşan küçük elektronik cihazları ifade eder. Çip tipik olarak 2.000 bayt veri veya daha az kapasite taşıyabilir. RFID cihazı, bir kredi kartı veya ATM kartının arkasındaki bir barkod veya manyetik şerit ile aynı amaca hizmet eder; o nesne için benzersiz bir tanımlayıcı sağlar.

 

RFID cihazlarının en önemli avantajı, RFID cihazının tarayıcıya göre tam olarak konumlandırılması gerekmemesidir. Mağaza kasasında çalışanların, kimi zaman bir barkodun okunabilmesini sağlamada zorluk çektiğini biliyoruz. Bunun aksine, RFID cihazları tarayıcının birkaç metre (yüksek frekanslı aygıtlar için yaklaşık 7 metreye kadar) içinde çalışacaktır. Örneğin, tüm aldıklarınızı bir poşet içerisinde tarayıcıya koyarak sorgulayıp derhal satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Okuyucu, RFID etiketinden ulaştırılan radyo dalgalarını dijital bilgiye çevirerek bilgisayar sistemine ulaşmasını sağlar; bu şekilde tüm bilgiler işe yarar bir bütünlük oluşturur.

 

RFID teknolojisi elli yıldan fazla süredir mevcuttur. Kısa süre önce, RFID cihazlarını üretme kabiliyeti "atılabilen" envanter veya kontrol cihazı olarak kullanılabilecek noktaya erişmiş bulunuyor.

rfid

 

    RFID Nasıl Çalışır?

 

Radyo Frekansı Kimlik doğrulama sistemi üç kısma ayrılır:

 

1- Tarama antenleri (RFID Anten).

2- Verileri yorumlamak adına bir dekoder bulunan alıcı-verici.

3- Bir transponder - RFID etiketi - bilgi girişi ile programlanmıştır.

 

Tarama anteni, radyo frekansı sinyallerini nispeten kısa bir mesafeye yerleştirir. RF ışıması iki şey yapar:

 

1-Transponder (RFID etiketi) ile iletişim kurma aracı sağlar.

2- RFID etiketine iletişim kuracak enerjiyi sağlar (pasif RFID etiketleri kullanıldığında).

 

RFID teknolojisinin önemli bir parçası; RFID etiketlerinin pil içermesi gerekmez ve bu sebeple oldukça uzun müddet kullanılabilir (belki de on yıllar boyunca). Tarama antenleri bir yüzeye kalıcı biçimde yapıştırılabilir; el tipi antenler de mevcuttur. İhtiyaç duyulan her şekli alabilirler; Örnek olarak, geçmekte olan kişilerin veya nesnelerin verilerini kabul etmek amacıyla etiketi bir kapı çerçevesine konumlandırabilirsiniz. Bir RFID etiketi, tarama anteninin bölgesinden geçtiğinde, antenden ulaşan aktivasyon sinyalini algılar. RFID çipi aktif duruma geçerek, tarama anteni tarafından alınacak mikroçipteki bilgileri iletir.

 

Bunlara ek olarak, RFID etiketi iki tipten birinde olabilir. Aktif RFID etiketleri kendi güç kaynaklarına sahiptir; bu etiketlerin avantajı, okuyucunun çok daha uzağında olsalar bile hala sinyal alabilmesidir. Bu tipte cihazların bazıları 10 yıla kadar hayatta kalmak için tasarlanmış olsalar da, ömürleri sınırlıdır. Buna rağmen, pasif RFID etiketleri pil gerektirmez ve çok daha küçük olabilir, hemen hemen sınırsız bir ömrü vardır.

 

RFID etiketleri, optik olarak okunan teknolojilerin ya da barkodların işe yaramayacağı çok çeşitli koşullarda okunabilir.

 

Maddeler halinde özetleyecek olursak;

 

1- Etiketin nesnenin yüzeyinde olması şart değildir (bu nedenle aşınmaya uğramaz).

2- Okuma süresi genelde 100 milisaniyenin altındadır.

3- Çok sayıda etiket, birer öğeye göre değil, aynı anda okunabilir.

 

Kısaca, RFID bu şekilde ve özelliklerde bir yapıdır.

 

    RFID Uygulamaları

 

RFID uygulamaları ve ürünlerini müşterilerimizle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Tecrübeli ve deneyimli ekibimiz, en doğru ve uygun fiyat odaklı tespitlerimiz sayesinde kaliteli çözümler sunmaktadır. RFID takip sistemi, uygun ekipman ve yazılım çözümleriyle birlikte kullanıldığında fazlasıyla verim elde edilen bir yapıdır. RFID ürüzlerimizi inceleyebilir, web sitemizdeki formu doldurarak bize soru sorabilir, veya telefonla iletişime geçerek fiyatlandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmeden ve fiyat almadan karar vermeyin!

 

     RFID Çözümlerimiz

 

Çeşitli sektörlere yönelik çözümlerimiz ve uygulamalarımız mevcuttur. Sektörünüze uygun çözüm ve uygulamaları aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 

1- Tekstil Çözümleri

 

2- Demirbaş Takibi

 

3- Palet Otomasyonu

 

4- Kuyumculuk Çözümü