Yapışkanlı Barkod Yazıcı

haber

Yapışkanlı barkod yazıcı, genel olarak üretilen barkod yazıcıların içeriğinde değerlendirilebilecek bir konudur. Barkod yazıcılar, bildiğimiz yazıcılardan farklı olarak yapışkan özellikli barkod etiketlerini, kimlik bileziklerini ve bu alanda örneklendirebileceğimiz diğer ürünlere direkt olarak yapışabilen barkod etiketlerini üretmek için kullanılan yazıcı türleridir.

Barkod üretimi ve baskısı için piyasada pek çok markanın pek çok farklı barkod yazıcı ürünü bulunur. Kendi içerisinde türlere ayrılan bu yazıcılar termal olarak, lazer özellikli olarak, mürekkep püskürtmeli olarak ya da nokta matriks olarak değerlendirme altına alınmaktadır. Bu türlerin üretmiş olduğu barkodların kalitesinde de farklılıklar meydana gelebilmektedir.

Örneğin; lazer yazıcı, mürekkep püskürtmeli yazıcı ya da nokta vuruşlu yazıcı yazıcıların üretmiş  olduğu barkodlar orta seviyede bir kaliteye sahip olmaktadırlar. Termal transferli barkod yazıcıların ya da doğrudan termal baskı yapabilen yazıcıların üretmiş olduğu barkodlar daha yüksek kaliteli ve daha çevre dostu etiketler olarak bilinmektedir.

Barkod Yazıcıların Baskı Yöntemleri Nelerdir?ak

Termal transfer baskı yöntemi: Yapışkan barkod üretimi gibi konularda kullanılan etiketlerin ribon adı verilen malzeme ile baskı yapılması yöntemi olarak bilinir. Üretilen bu etiketler sıcaklıktan, nemden vb. koşullardan etkilenmemektedirler. Bu yöntemler arasında üretilen etiketler arasında yer alan vellum tarz ya da kuşe etiketler, baskı yapıldığı esnada wax ribon kullanıldığı takdirde kolonya gibi malzemelerle silinebilmektedirler. Dolayısıyla baskı yapılacak ürünün niteliği göz önünde bulundurularak uygun bir ribon ile baskı yöntemi uygulanması gerekmektedir. Genelde ürünlerdeki logoların baskısı için, grafikler için ya da metinler için termal transfer baskı yönteminin uygulandığı söylenebilir.

Direkt termal baskı yöntemi: Bu baskı yönteminde kullanılan yazıcılar, etikete herhangi bir sarf malzeme kullanmadan baskı yapmaktadır. Yazar kasalarda kullanılan rulolar, faks kağıtları ya da etiketler bu ürünlere örnek teşkil eder. Bu ürünlerin diğer etiket türlerine göre daha kısa ömürlü oldukları söylenebilir ancak nem, ışık, ısı gibi segmentlerden etkilenmezler. Karşılaşmış olduğunuz bir barkod etiketini tırnağınızla çizerek ya da yakarak o etiketin direkt termal baskı ile üretilip üretilmediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Eğer bu davranışlarınız karşısında etiket kararıyorsa direkt termal baskıyla üretildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Bize Ulaşın : +90 212 652 25 50