Barkod Sistemi

haber

 

İŞLETMELER İÇİN BARKOD SİSTEMİ

 

İşletmenizin yönetmesi gereken dökümler var ise, bir barkod envanter yönetim sistemi, hayret verici ölçüde kolay ve basit yollarla verimliliğinizi yüksek ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca işletmenize zaman ve para bakımından büyük tasarruf kazandırabilir. Klasik bir barkod döküm sistemi, barkod yazıcıları, tarayıcıları, barkod taranmasına ve diğer işlemlere izin veren bilgisayar, mobil cihazlarda çalışan tarayıcılar ve yazılımlar gibi çeşitli donanımları bir arada içerir.

 

BARKOD DONANIMI

 

Performanslı bir barkod sisteminin önemli parçalarından birisi donanımdır. Doğru barkod tarayıcılara sahip olmanız kocaman bir farklılık yaratabilir. Kendi barkodlarınızı oluşturmayı dilerseniz, depo alanındaki tüm parça ve ürünleri koymak için özel etiketler yazdırabilirsiniz, bunun için bir barkod yazıcısına ihtiyacınız olacaktır. Unutmamalısınız ki, kimi donanım ve yazılım eşleşmeleri diğerlerinden daha iyi çalışır, bu sebeple donanım ve yazılımınızın birbiriyle tamamen uyumlu olduğundan emin olmanız gerekiyor.

 

1D BARKODLAR

 

Birtakım barkod tarayıcıları barkodları daha uzun bir mesafeden okur ve kimileri yalnızca 1D barkodlarına ek olarak 2D barkodları okuyabilme yeteneğine sahiptir. 2D barkodlar ve 1D barkodlar arasındaki fark oldukça büyüktür. Fark yalnızca 1 ve 2 arasındaki kadar basit değildir sadece sayının değişiyor olması sizi yanıltmasın, tahmin ettiğinizden büyük farklılıklar bulunuyor.

Tek boyutlu barkodlar, insanların alışılagelmiş barkodları hayal ettiklerinde tipik olarak hatırladıkları şeydir. Bunlar yatay şekilde gerilmiş bir grup dikey siyah çizgiden meydana gelir. Aralarındaki boşluklar, bir barkod tarayıcının, dijital bir envanter düzeni aracılığıyla arama yapmasına ve 1D barkodunda yer alan bu sayıya karşılık gelen ürünü bulmasını sağlamak adına diğer belirleyici işaretçinin belli bir ürün numarasını tanımlamasına onay verir. Bu barkodlar, döküm kalemlerini, postalarını ve daha fazlasını takip etmek isteyen şirketler için oldukça kullanışlıdır.

 

1D barkodlar kategorisine giren birçok barkod türü vardır. Örneğin:

 

1- UPC-A

2- UPC-E

3- EAN 13

4- RSS-14

5- Kod 39

6- Kod 93

7- EAN-128

8- Interleaved 2/5

9- USPS IMB

 

2D BARKODLAR

 

İki boyutlu barkodlar tek boyutlu olanlara oranla çok daha derindir. Bunun sebebi, dikey çizgilerin ikili basit yapıda olmamasıdır. Barkod tarayıcı sisteminde saklanan bilgileri bulmak ve bulmak için yalnızca bir barkod tarayıcısı tarafından okunabilen bir sayı dizisi sunmak yerine, 2D barkodlar genellikle kare şekillidir ve çok pikselli noktalar ve geometrik şekiller barındırır. Kare alanda gördüğünüz görüntüler kodlanmış verileri içerir. 2D tipinde barkodu okuyabilen bir barkod tarayıcı, bu tipteki barkoddan gereken envanter verisini basitçe tarayarak alır. Bu barkodlar 1D barkodlardan daha küçük ebatta bile olabilir, ancak daha fazla bilgi sunarlar.

 

2D barkod türlerineörnek olarak şunları sunabiliriz:

 

1- QR kod

2- PDF 417

3- Veri matrisi

4- Aztek

5- MaxiCode

 

BARKOD YAZILIMI

 

Bazı küçük işletmeler, barkod etiketlerini oluşturup yazdırmasına izin veren barkod yazılımı kullanır, fakat bu programlar gelişmiş doküman yönetimi yeteneklerine sahip değildir. Ek envantere ve sipariş yönetimi özelliklerine ihtiyacınız varsa, küçük işletmeniz için daha sağlam bir barkod yönetim sistemi kullanmak isteyebilirsiniz.

İyi bir barkod sistemi size aşağıdakileri sağlamalıdır:

1- Barkodları yazdır ve tara

2- Envanter gönder, al ve say

3- Sipariş yönetimi

4- Birden fazla yerdeki parçaları takip etme

5- Muhasebe sisteminizle entegre olabilme

 

ÖZET OLARAK; BARKOD SİSTEMİ NE İŞE YARAR

 

Barkodlar, çizgilerden ve gördüğünüz alanlardan daha fazlasıdır: Barkod sistemleri, işletmelerin üretkenliğini ve verimliliğini artıran çok fazla miktarda bilgiyi takip etmelerine olanak sağlayan harika sistemlerdir. Barkodların nasıl çalıştığını ve bu sistemden ne tür yararlar edineceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bizimle iletişime geçin!

 

Bize Ulaşın : +90 212 652 25 50