Barkod Sistemi

haber

 

BARKOD SİSTEMİ İŞLETMELERE NE KAZANDIRIR

 

İşletmenizin yönetmesi gereken dökümler var ise, bir barkod envanter yönetim sistemi, şaşırtıcı şekilde kolay ve basit yollarla verimliliğinizi yüksek ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir, ayrıca işletmenize zaman ve para bakımından büyük tasarruf kazandırabilir. Klasik bir barkod döküm sistemi, barkod yazıcıları, barkod tarayıcıları, barkodun taranmasına ve diğer işlemlere izin veren bilgisayar, mobil cihazlarda çalışan tarayıcılar ve yazılımlar gibi çeşitli ekipmanları içerir.

 

BARKOD DONANIMI | BARKOD SİSTEMİ

 

Performanslı çalışması istenen bir barkod sisteminin en değerli elemanlarından birisi de donanımdır. Doğru barkod tarayıcılara sahip olmanız büyük farklılık yaratabilir. Kendi barkodlarınızı oluşturmayı dilerseniz, depo alanındaki bütün parça ve ürünlere yapıştırmak için özel etiketler yazdırabilirsiniz, bunu uyglamak için bir barkod yazıcısına ihtiyacınız olacaktır. Unutmayın, kimi donanım ve yazılım eşleşmeleri diğerlerinden daha performanslı çalışır, bu sebeple donanım ve yazılımın tamamen uyumlu olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bulundukları platformda uyumlı cihazları (yazıcı, trayıcı, okuyucu vb.) eşleştirerek işletmenizi büyük bir külfetten kurtaracaksınız.

 

1D BARKODLAR (tek boyutlu barkodlar)

 

Bazı barkod tarayıcıları barkodları daha uzak bir mesafeden okur, kimileri ise 1D barkodlarına ek olarak 2D barkodları okuyabilme yeteneğine de sahiptir. 2D barkodlar ve 1D barkodlar arasındaki fark oldukça büyüktür. Fark yalnızca 1 ve 2 arasındaki bir sayı kadar basit değildir yalnızca sayının değişiyor olması sizi yanıltmasın, tahmin ettiğinizden büyük farklılıklar bulunuyor. Şimdi bu farklılıkları açıklayalım:

Tek boyutlu olanlar, insanların alışılagelmiş barkodları hayal ettiklerinde tipik olarak hatırladıklarıdır Bunlar yatay şekilde gerilmiş bir grup dikey siyah çizgiden meydana gelir. Aralarındaki boşluklar, bir barkod tarayıcının, dijital bir envanter düzeni aracılığıyla arama yapmasına ve 1D barkodunda yer alan bu sayıya karşılık gelen ürünü bulmasını sağlamak adına diğer belirleyici işaretçinin belli bir ürün numarasını tanımlamasına onay verir. Bu çeşit barkodlar, döküm kalemlerini, postalarını ve daha fazlasını takip etmek isteyen şirketler için oldukça kullanışlıdır.

 

1D barkodlar kategorisine giren birçok barkod türü vardır. Örneğin:

 

1- UPC-A

2- UPC-E

3- EAN 13

4- RSS-14

5- Kod 39

6- Kod 93

7- EAN-128

8- Interleaved 2/5

9- USPS IMB

 

2D BARKODLAR (iki boyutlu barkodlar)

 

İki boyutlu barkodlar tek boyutlu olanlara oranla daha fazla derinlik içerir. Bunun sebebi, dikey çizgilerin ikili basit yapıda olmamasıdır. Barkod tarayıcı sisteminde saklanan bilgileri bulmak ve yalnızca barkod tarayıcısı tarafından okunabilen bir sayı dizisi olarak sunmak yerine, 2D barkodlar genellikle kare şekillidir, çok pikselli noktalar ve geometrik şekiller barındırır. Kare alanda gördüğünüz görüntüler kodlanmış verileri içerir. 2D tipinde barkodu okuyabilen barkod tarayıcılar, bu tipteki barkoddan gereken envanter verisini basitçe tarayarak alır. Bu tarzdaki barkodlar 1D barkodlardan daha küçük ebatta olabilir, ancak daha fazla bilgi sunarlar.

 

2D barkod türlerineörnek olarak şunları sunabiliriz:

 

1- QR kod

2- PDF 417

3- Veri matrisi

4- Aztek

5- MaxiCode

 

BARKOD YAZILIMI

 

Bazı küçük işletmeler, barkod etiketlerini oluşturup yazdırmasına izin veren barkod yazılımı kullanır, fakat bu programlar gelişmiş doküman yönetimi yeteneklerine sahip değildir. Ek envantere ve sipariş yönetimi özelliklerine ihtiyacınız varsa, küçük işletmeniz için daha sağlam bir barkod yönetim sistemi kullanmak isteyebilirsiniz.

İyi bir barkod sistemi size aşağıdakileri sağlamalıdır:

1- Barkodları yazdır ve tara

2- Envanter gönder, al ve say

3- Sipariş yönetimi

4- Birden fazla yerdeki parçaları takip etme

5- Muhasebe sisteminizle entegre olabilme

 

BARKOD SİSTEMİ NE İŞE YARAR

 

Barkodlar, çizgilerden ve gördüğünüz alanlardan daha fazlasıdır: Barkod sistemi, işletmelerin üretkenliğini ve verimliliğini artıran çok fazla miktarda bilgiyi takip etmelerine olanak sağlayan harika sistemlerdir. Barkodların nasıl çalıştığını ve bu sistemden ne tür yararlar edineceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bizimle iletişime geçin! Akmaz Barkod Sistemleri olarak sizlere en doğru, kaliteli ve uyumlu ürünleri sunmak isteriz.

Japon akmaz

 

Bize Ulaşın : +90 212 652 25 50