Japon Akmaz Nedir?

haber

Japon akmaz, tekstil sektöründe sıklıkla kullanılan ve bizim gündelik yaşamımızda genelde “etiket” olarak adlandırdığımız bir çeşit etiket çeşididir. Günlük hayatımızda kullandığımız tüm giyim ürünleri, evimizdeki halılarımız, havlularımız, masa örtülerimiz, eğer çocuğumuz varsa çocuklarımızın kıyafetlerinin dışında oyuncaklarında bulunan etiketler gibi pek çok şekilde örneklendirebileceğimiz ürünlerde bulunan talimatlar, belirttikleri temizleme özelliklerine göre ürünleri ayrıştırmaktadır.

Yıkama talimatı etiketi sayesinde ürünlerin ütüye uygun bir kumaşa sahip olup olmadığı, kaç derecede yıkanmasının uygun olduğu, orta derecede mi ağır derecede mi yıkanması gerektiği gibi bilgileri öğrenebilmemiz mümkündür. Ürünlere iyi bir şekilde monte edilmesi gereken bu malzemelerin hem yapışkanlı hem de yapışkanlı olmayan türleri mevcuttur. Farklı boyutlarda ve özelliklerde üretilen bu talimat etiketleri, kumaşın üzerine yapıştırılmadan önce kendi yapısı gereği iyi bir ribon kullanımı ile bütün özellikleri eksiksiz belirtiyor olmalıdır.

Japon Akmaz Etiket Nerelerde Kullanılır?

Bu etiketin kullanıldığı alanlar temizlenmeye müsait tüm tekstil ürünleridir. Burada anlatılmak istenen; yıkanabilen ya da yıkanamayan tekstil formlarının hangi şartlar altında temizlenmesi gerektiğinin bu etiketler üzerinde yazıyor olmasıdır. Ürünlere yapıştırılan akmaz etiketlerin sipariş verildiği aşamada, hangi ürüne yapıştırılacağı ve hangi amaçla kullanılacağı mutlaka belirtilmelidir. Bunun önemi, eğer ürün yüksek ısıda yıkanacaksa ona dayanıklı olacak bir etiket malzemesinin kullanılması gerekliliğinin ihmal edilmemesidir. Aynı zamanda ürüne uygun olacak uzunluğun ve genişliğin belirlenmesi, Japon akmaz etiket baskısı yaptırılacak makinenin modeli ve markasının bilinmesi gibi durumlar da önemlidir.

Japon Akmaz Çeşitleri Nelerdir?

Piyasadaki etiket ürünlerinin 5 farklı çeşidi vardır. Bu çeşitlerin isimleri ve özellikleri şu şekildedir;

  • Hafif yıkama etiketi: 30 derecelik yıkamalara dayanıklı olan türdür. Çok hafif sıcaklarda yıkanması gereken ürünlere yerleştirilir, polyester alaşımlıdır.
  • Orta derece yıkama etiketi: 60 derecelik yıkamalara dayanıklıdır. Bu etiket türü de polyester alaşımlıdır ve çift taraflı baskı yapmaya uygundur.
  • Beyaz saten etiket: Orta derecedeki gibi 60 derecelik yıkama koşullarına uygun olan türdür. Beyaz saten malzemenin tek yüzeyine uygulanmaktadır.
  • Ağır yıkama etiketi: 90 derece ve üzeri ısılarda yıkanan ürünler için uygun olan malzemedir. Polyester bazlı bir etiket çeşidi olmasıyla birlikte kimyasal yıkama yapılsa dahi formu bozulmaz.
  • Renk akmaz etiket: Son olarak bahsedeceğimiz bu etiket çeşidi, enzim yıkaması ya da taş yıkaması yapılsa dahi akma yapmayan oldukça dayanıklı bir üründür. Çift taraflı uygulama yapılan bu türde etiketin yüzeylerim her daim beyaz renkte olmaktadır.

Japon akmaz çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın : +90 212 652 25 50