Rfid Yazıcı (Barkod Yazıcı)

haber

Rfid Yazıcı (Barkod Yazıcı)

Rfid yazıcı ya da diğer bir ismi ile barkod yazıcı toptancılar, perakendeciler ve satıcılar için oldukça önemli rfid çözümlerinin başında gelir. Rfid yazıcı çeşitleri oldukça farklı amaçlara hizmet edebilecek kalibrede zengin bir çeşitliliğe sahip olduğu için farklı iş kolları ve sektörlerdeki kişiler için uygundur. Barkod yazıcılar oldukça çeşitlidir. Özellikle bu sistemlerinin çalışma şeklini anlayabilmek için yazıcılar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Yazıcı çeşitleri ise:

  • İğne vuruşlu yazı sistemlerinde: yazdırma işlemleri mürekkep ile iğnenin kağıda vurması ile yapılır.
  • Mürekkep püskürtmeli olan yazıcı modellerinde ise yazdırma işlemi kağıda püskürtülen mürekkepler ile yapılır.
  • Toner kullanan lazer yazıcı sistemlerinde ise toner, elektrik aracılığı ile kağıt üzerine püskürtülür.
  • Termal ya da termal transfer yazıcı sistemleri ise yakarak yazdıran yazıcı modelleridir. Barkod yazıcılar için tıpkı faks makineleri gibi farklı yazı sistemlerinde baskı kafası direkt olarak yakılır.

Barkod Yazıcı Kullanılmasının Sebepleri Nelerdir?

Barkod yazıcı ya da rfid yazıcı kullanılmasının birçok avantajı vardır. Barkod yazıcı avantajları genel anlamda şu şekildedir:

  • Barkod yazıcı sistemlerinde yakarak çalışma seçeneği mevcuttur. Bu sayede de baskıda dağılma gibi dezavantajlar meydana gelmez. Bu sayede maksimum yüksek baskı kalitesi oluşur.
  • Klasik yazıcılar ile kıyaslandığında barkod yazıcı sistemlerinde baskı alınamayan etiketlere de baskı yapma imkanı söz konusudur.

Rfid Yazıcı Yöntemleri Nelerdir?

Rfid yazıcı ya da barkod yazıcı sistemlerinde iki yöntem bulunur. Rfid yazıcı yöntemleri arasında kullanılan yaygın yöntemler:

Direkt termal baskı: yazıcı uygun etiket için herhangi bir sarf malzemeye ihtiyaç duymaz. Bu şekilde yapılan baskılar ekonomik olarak avantajlıdır. Bu sistem ile yazdırılmış olan etiketler, termal etiketler olmaktadır. Termal etiket ise faks kağıtları ya da yazar kasa ruloları olarak ifade edilebilir. Bu yöntem ile yazılan etiketlerde ışık ve sıcaklık etiketlerin kalitesinde değişime yol açabilir.

Termal transfer baskı yönteminde ise barkod yazıcı etiketlerine uygun olarak ribbon şeklinde ifade edilen sarf malzemeler kullanılır. Termal transfer yönteminde elde edilen etkiletler ise; kuşe, karton kuşa, yıkama talimatları kumaşları, vellum etkiler olarak özetlenebilir. Ancak el ya da su ile temas etmesi durumunda baskılar bozulabilir.

Rfid Yazıcı Neden Kullanılır?

Rfid yazıcı ya da barkod yazıcı kullanım amacı öncelikle işleri oldukça hafifletmesidir. Rfid yazıcılar  genel anlamda işleri daha az maliyetle, daha hızlı tamamlama ve bitirmeyi sağlar. Bu yazıcı sistemleri sayesinde fazla malzemeye ihtiyaç duymadan en ekonomik yöntemlerle arzu edilen takip etme, stok kontrolü, depo sistemleri ya da farklı alanlardaki işler tamamlanabilir. Kaliteli barkodlar ya da daha ekonomik barkodlar yazmak için ihtiyacınıza en uygun yazıcı yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

 

Yapışkanlı Barkod Yazıcı

 

 

Bize Ulaşın : +90 212 652 25 50