Barkod Sistemleri

haber

Barkod Sistemi

Barkod sistemi satılan ürün grupları ve eşyaların bilgisayar sisteminden takibinin ve kontrolünün gerçekleştirildiği bir sistemdir. Her ürün için ayrı bir isim kullanılması gereken Barkod sistemleri uluslararası standartlaştırma kapsamında çeşitli numaralarla ve kalın ve ince çizgiler ile yapılarak, her bir ürün için farklı isimler kullanılır. Bu rakamlar bilgisayar sistemine optik okuyucular ile girilir. İşlemin tamamlanmasından sonra ise ürünün alış fiyatından satış fiyatına ve KDV oranlarına kadar birçok detay bilgisayar ekranına getirilebilmektedir.

Barkod Sistemi Nedir?

Barkod Sistemi ya da barkod sistemleri faydaları oldukça fazladır. Öncelikli olarak barkod sistemleri üreticiye birçok fayda sağlar. Barkod okuma sistemi sayesinde ürün takibi yapılabilir. Ürünlerin hangi ülkelerde ne kadar satıldığına ve fiyat oranlarına bakılabilir. Çünkü barkod sistemi tüm dünyada aynı şekilde kullanılmaktadır. Barkod sistemi yalnızca üreticiye değil tüketiciye de oldukça faydalıdır. Ürünlerin tüm giriş ve çıkış fiyatları ve adetleri barkod sistemlerinden takip edilebilir. Satışı yapılan ürünlerin ezber yöntemleri ile satılmasının yanı sıra barkod okutularak satılması daha avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra tüketiciler de numaraları yani barkodları okutarak, barkod hakkında birçok bilgiye ulaşabilir. Bu bilgiler arasında çoğunlukla ürünlerin üretim tarihi ve daha ucuz nereden bulunabileceği araştırılabilir.

Barkod Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Barkod okutma ve ürün tanımlama çözümleri sayesinde ürünlerin nerede, nasıl ve ne zaman üretildiği gibi birçok bilgi edinilebilir. Genel olarak barkodlar, ürünlerin üzerindeki etiketlerde bulunan farklı kalınlık ve inceliklerdeki çizgilerin okunması ile bu bilgilerin farklı bir ortama aktarılmasını sağlar. Barkod sistemi tüm dünyada kabul görmüş ve uluslararası bir sistem olarak uygulanmaktadır. Barkod üzerindeki çizgiler bilgisayara transfer edildiğinde barkod da kullanılan çizgilere karşılık gelen ürün ismi ve ürün bilgileri bilgisayar ekranında görülebilir. Tüketici için de oldukça avantajlı olan barkod sistemleri için örnek vermek gerekirse; 50 sayısı ile başlayan tüm ürünler İngiltere’de üretilmiştir. Türkiye’de üretilen ürünler ise 869 sayısı ile başlar. Bu gibi detaylar sayesinde ürün hakkındaki bilgiler ve ürün verilerine ulaşılabilir.

Barkod Sistemi Faydaları Nelerdir?

Barkod sistemi ya da barkod sistemleri avantajları oldukça fazladır. Üretici, tüketici ve satıcı için avantajlı olan bu sistemler, ürünün kimliğini oluşturur. Barkodsuz ürünlerin tüketilmesi ya da satın alınması önerilmez. 1940 senesinden beri kullanılan barkod sistemi sayesinde ürünlerin stok durumu, takibi ve ürün bilgilerine kolayca ulaşılabilir. Barkod sistemleri özellikle perakendeci için faydalı olmaktadır. Mağazalarda genellikle rutin işler işleri yavaşlatır. Ancak barkod sistemlerinin kullanılması ile tüm işleyiş hızlandırılmaktadır. Bu sayede çalışanların hata oranı ve ürün kayıpları riski ortadan kalkar. Ürünlerin raflara diziliminden belirli bir sisteme göre dizayn edilmesi bile barkod sistemleri mümkün olmuştur. Stok takip barkod programı sayesinde satıcı için oldukça faydalıdır.

Bize Ulaşın : +90 212 652 25 50