Barkod Yazıcı Nedir

haber

Barkod Yazıcı Tam Olarak Nedir?

 

Bunlar tipik yazıcılardan farklı olarak yapışkanlı etiketlerden kimlik bileziğine kadar ürünlerinize doğrudan yapıştırılabilen veya doğrudan kullanılan etiketler basmak için üretilen bilgisayar çevre birimleridir. Her barkod yazıcısı aynı değildir, nokta matriks, mürekkep püskürtmeli, lazer ve termal olanlar temel tipleridir. Nokta vuruşlu, mürekkep püskürtmeli ve lazer yöntemleri orta derece baskı kalitesinde barkodlar oluştururken, buna mukabil uzun süreli bakım maliyetlerine sahiptirler, fazlaca malzeme israfı yaratırlar ve en iyi ihtimalle orta düzeyde tarayıcı okunabilirliği sağlayabilirler. Doğrudan termal ve termal transfer yapabilen termal baskı ise, daha ekonomik ve çevre dostu olan yüksek kaliteli barkodlar oluşturur.

 

İki tip termal barkod etiket baskısı mukayese edildiğinde ince fakat önemli farklar bulunur:

 

Direkt termal: Bu barkod etiketleri, termal baskı kafasından ısı uygulandığında karar veren kimyasal olarak işlenmiş malzemelerden meydana gelir. Toner, mürekkep veya kurdele kullanmaz (ve bu sebeple renkli yazdırmaz). Sıcaklığa veya ışığa maruz kalmaya bağlı olarak, bu etiketler zaman içinde soluklaşabilir ve hatta okunamaz hale gelebilir. Kullanım ömrü boyunca iyi durumda olmasalar da, ömürleri bakımından makbuz veya nakliye etiketleri gibi yaygın barkod uygulamaları için yeterlidir.

 

Termal transfer: Direkt termalin aksine, termal transfer etiketleri, mürekkebi etiket yüzeyine eriten bir kurdeleye ısı uygulamak için bir termal baskı kafası kullanır. Bu etiketler, uzun bir müddet süresince mükemmel baskı kalitesi ve tarayıcı okunabilirliğine sahiptir (kalıcı olarak kabul edilirler) ve birçok malzeme türlerinde grafikler, metinler, logolar ve diğer amaçlarla yazdırabilirler. Bu etiketler varlık etiketleme, ürün tanımlama, stok ve daha fazlası için kullanılabilir.

 

Baskı teknolojilerine ek olarak, barkod yazıcılarda dikkat edilmesi gereken bir başka değişken de ebatıdır. Termal yazıcıları kullanım amacına göre iki kategoriye ayrılabilir: masaüstü ve endüstriyel ürünler. Masaüstü barkod yazıcıları, masanızda muhafaza edebilmeniz için ince bir boyuttadır. İki inç ve dört inçlik etiket genişliği çeşitlerinde olabiliyorlar. Dört inçlik etiket yazıcıları hem direkt termal hem de termal transfer teknolojisini kullanabilir ve sınıfının en iyisi olan modeller dahili ethernet, USB, paralel bağlantı ve daha fazlasını kullanarak ağınıza bağlanır. Endüstriyel yazıcılar yüksek verimli, daha performanslı baskı işlerinde kullanılır ve imalat, dağıtım, sağlık ve lojistikte kullanılan etiketler için daha uygundur.

 

Barkod yazıcının hangi türünün size en uygun olduğunu seçmek, bir şirket olarak ihtiyaçlarınız, yazıcının konumlandırılacağı ortam, hangi sıklıkta yazdıracağınız ve ne çeşit bir bağlantıya ihtiyaç duyacağınız gibi değişkenlere bağlıdır. Home ofis tarzında çalışıyorsanız ve ofisinizden talep üzerine çoğunlukla nakliye ve stok takip etiketlerini basacaksanız, masaüstü bir model iyi bir tercihtir. Öte taraftan, binlerce etiketin tek bir seferde yazdırılması ve büyük ölçekli bir sisteme entegre olması gereken büyük üreticilerin, endüstriyel tipe yönelmesi daha iyi bir tercih olacaktır.

 

İşletmeler maliyet yükünü düşürmek ve kaliteyi yükseltmek adına barkod yazıcıları nasıl kullanır?

 

Barkod kullanımının artmasından evvel, küçük ve büyük çapta işletmeler, paketler hakkındaki bilgiyi manuel biçimde işlemeye, envanter kontrolünü artırmaya ve hızlı hizmet sağlayarak devam edip maliyetleri azaltmaya çalıştılar. Günümüzde, barkod baskı ekipmanları ve tarayıcıları, küçük çaplı perakende şirketler ve büyük üretici şirketler tarafından yaygın şekilde kullanılmakta ve barkod yazıcı ofis malzemeleri içinde kullanım bakımından yüksek maliyet oluşturmayan standart bir ekipman haline gelmiştir.

 

Nispeten teknolojinin ucuzlaması sayesinde bu aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Barkodlar, tüm endüstrilerdeki sayısız kullanım alanında bir standart halini almış ve işletmelerin, yalnızca akıllı telefonlarını kullanarak, tüketiciler gibi tekil tanımlayıcılar oluşturmasına olanak tanıyıp, bunları okuyabilmesini sağlamaktadır. Fakat senelerdir küçük işletmeler özellikle stok ve nakliye kontrolünde kullanılmak üzere barkod etiketleri tasarlamak, oluşturmak ve sunmak için üçüncü taraflara güvenmek zorundaydı. Artık barkod etiketli bir yazıcı sayesinde, güç artık işlerin elinde ve bu durum maliyetleri düşürüp esnekliği yükseltmelerine olanak sağlıyor.

 

Barkod Yazıcılar Maliyeti Düşürmekle Kalmaz İşlerinizi Hızlandırır

 

Barkodlar, işletmelerin envanter kaydı tutmasına, gönderim hatalarını azaltmasına, maliyetleri en aza indirmesine ve müşteri memnuniyetini yükseltmesine fayda sağlar. Şirketinizin boyutu ve kapsamı ne olursa olsun, kendi barkod yazıcınıza yatırım yaparak yatırımın geri dönüşünü sağlayabilir ve işiniz için hayal edemeyeceğiniz yeni olanaklara kavuşabilirsiniz. Markanızı güçlendirmek adına yazıcıyı logolar, grafikler ve daha fazlasını oluşturmak maksadıyla kullanabilirsiniz. Barkod ve barkod yazıcı teknolojisinin çeşitliliği sebebiyle, olanaklar hemen hemen sınırsızdır.

 

Umarız anlattıklarımız sizin için ilhan kaynağı olmuş ve kafanızda belli bir hedefin oluşmasını sağlamıştır. Dilerseniz daha fazlası için bizimle iletişime geçebilir ve sorular sorabilirsiniz. Peki, sizce barkod yazıcı kullanmak sizin işletmenize nasıl yardımcı olur?

 

Bize Ulaşın : +90 212 652 25 50